
Nadzór wideo można sprawować za pośrednictwem różnych systemów. Przeważnie w tym celu wykorzystuje się kamery IP i kamery CCTV. Czym różnią się oba rozwiązania?
Jak działają kamery CCTV – podstawowe zasady
W tym przypadku urządzenie konwertuje sygnał do formatu, który następnie może być odtwarzany przez:
- magnetowidy;
- telewizory;
- rejestratory DVR.
Standard ten ma charakter analogowy i jest stosowany od lat. Oczywiście współczesne rozwiązania odbiegają swoim poziomem zaawansowania od opcji, dostępnych dekady temu. Monitoring wizyjny CCTV jest bez przerwy rozwijany, czego dowodem są chociażby nowoczesne modele kamery CCTV dostępne na stronach sprawdzonych sklepów. Jak można się spodziewać równolegle nastąpił rozwój innych technologii. Właśnie taką opcją są kamery IP do monitoringu, konwertujące sygnał wideo na kamery IP.
Co może zachęcić Cię do wyboru kamery IP do sieci komputerowych?
Materiał kompresowany jest tutaj w taki sposób, że możliwe jest zaoszczędzenie miejsca, bo plik ma mniejszą wagę. Najczęściej w efekcie powstaje plik w formacie H.264/H.265 lub MJPEG. Otrzymujemy w ten sposób materiał o bardzo wysokiej rozdzielczości. Ważne jest także to, że ewentualna konfiguracja przebiega szybko i nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, by odnaleźć się w interfejsie.
Musimy liczyć się jednak z tym, że takie urządzenia są dość kosztowne. W niektórych przypadkach dojść może także do możliwych opóźnień w transmisji obrazu, chociaż nie jest to sztywna zasada.
Kamery CCTV są znacznie trudniejsze w konfiguracji. W dodatku, w przeciwieństwie do kamery IP, potrzebują dodatkowych urządzeń. Nie ma tu więc mowy o autonomii działania, bo trzeba zaopatrzyć się także w rejestrator. Do zalet takiej opcji możemy zaliczyć za to stabilną transmisję, możliwość działania na duże odległości i stosunkowo niską cenę.