Obecnie, coraz częściej mówi o atakach cybernetycznych i innych, szkodliwych działaniach hakerów. Jak sprawić, by używane przez nas aplikacje i przeglądane strony internetowe były bardziej bezpieczne? Kilka praktycznych wskazówek znajdą Państwo w poniższym artykule!
Zwiększone testowanie stron i aplikacji
Jednym z podstawowych sposobów na rozszerzenie bezpieczeństwa w sieci, jest wykonywanie testów aplikacji i serwisów internetowych. Do podstawowych obowiązków twórców nowej witryny, należy zweryfikowanie jej pod względem jakości, oprogramowania. Trzeba będzie uwzględnić zarówno względy interfejsów programowalnych, ale także należy sprawdzić aspekty kodowe, mające niepodważalne znaczenie dla jakości strony internetowej. Testy aplikacji i serwisów internetowych mają na celu zwiększenie ich wydajności oraz bezpieczeństwa. Sam proces oprogramowania obejmuje następujące fazy:
- planowanie testów,
- przygotowanie testów,
- wykonanie testów,
- raportowanie testów.
Samo testowanie możemy podzielić na: manualne, automatyczne, czarnoskrzynkowe, białoskrzynkowe i szaroskrzynkowe. W sieci istnieją specjalne serwisy, w których bezpiecznie możemy testować, m.in. The Star Wars API, Zalando Shop API, The Open Movie Database, TodoAPISample. Po wykonaniu badań niezwykle ważny będzie raport, który zweryfikuje wszystkie błędy i niedogodności aplikacji i serwisów internetowych.
Według badań Acunetix, blisko 50% stron internetowych posiada poważne błędy, które znacznie mogą utrudnić ich obsługę, a nawet, w najgorszym przypadku doprowadzić do olbrzymich strat finansowych ich twórców.
Inne metody na bezpieczeństwo
Odmiennymi metodami niż testowanie, które także pomogą zwiększyć bezpieczeństwo stron internetowych i aplikacji mobilnych, są:
- tworzenie dobrego hasła na portalach, najczęściej z użyciem co najmniej jednej wielkiej litery, cyfry, lub innego znaku specjalnego, np. wykrzyknika lub znaku zapytania
- pobieranie najnowszych aktualizacji (to dotyczy najczęściej aplikacji), które poza rozszerzeniami w treści, zawierają także nowe, bezpieczniejsze dla oprogramowania i potencjalnych włamań, elementy. Bardzo często pozostawiamy wtyczki bez dostępnych aktualizacji. Jest to działanie błędne, często dzięki nim usuwane są tzw. bugi i różne luki w zabezpieczeniach
- zadbanie o tzw. „backup” strony internetowej – nie powinniśmy oszczędzać podczas tworzenia nowych stron internetowych i aplikacji. Tworzenie dodatkowych kopii pozwoli nam znacznie zmniejszyć ryzyko, które jest związane z utratą danych w razie ataku hakerów.
Źródło: https://www.isecure.pl/