Wspólnoty energetyczne są to podmioty wspólnie działające w celu zarówno wytwarzania, dystrybucji, magazynowania, agregacji, jak i sprzedaży energii. Dzięki regionalnej współpracy poszczególni członkowie takiej wspólnoty mogą sprawniej reagować na zmieniające się potrzeby rynku.
Kto tworzy wspólnoty energetyczne?
To my jako użytkownicy energii – obywatele, samorządy, organizacje społeczne czy też firmy, dzięki systemom wsparcia i odpowiednim regulacjom prawnym, możemy brać udział w produkcji zielonej energii. Producentami energii pochodzącej z OZE mogą stać się zarówno szkoły, przedszkola, szpitale oraz przychodnie, jak i schroniska dla zwierząt, jest to tzw. energetyka rozproszona. Dzięki niej energetyka obywatelska jest w stanie rozwijać się na terenie całego kraju. Idealnym tego przykładem są farmy fotowoltaiczne.
Wszyscy na co dzień korzystamy z energii w różnej postaci – ogrzewając swój dom, gotując czy nawet czytając książkę przy lampce. Niestety zdecydowana większość z nas pozostaje jedynie biernymi konsumentami energii pochodzącej z koncernów energetycznych. Jednakże dzięki rozwojowi wspólnot energetycznych i OZE może się to wkrótce zmienić.
Jakie są korzyści z uczestnictwa we wspólnotach energetycznych?
Efektywne zarządzanie wyprodukowaną energią przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju oraz może dodatkowo przynieść zyski. Udział tego typu osób prawnych, wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, instytucji oraz organizacji (będących spoza sektora energetycznego) zajmujących się odpowiednio wytwarzaniem i zarządzaniem energii z OZE to właśnie energetyka obywatelska, czyli szansa na:
- rozwój odnawialnych źródeł energii rozproszonych w całej Polsce,
- ograniczenie zanieczyszczenia powietrza nie tylko w większych miastach,
- zwiększenie efektywności energetycznej gospodarstw domowych,
- równy dostęp do energii dla wszystkich obywateli.
Tego rodzaju inwestycje w OZE są niezastąpioną bronią w walce z ubóstwem energetycznym, będącym poważnym problemem społecznym Polski. Wspólnoty energetyczne ograniczają również w dużym stopniu zależność naszego Państwa od dostaw surowców energetycznych zza granicy, zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo energetyczne.
Społeczności energetyczne to także niepowtarzalna szansa dla polskiej gospodarki – rozwój tego sektora przyczyni się nie tylko do utworzenia ogromnej liczby stałych miejsc pracy, ale także pobudzi innowacje oraz przedsiębiorczość w obywatelach naszego kraju. Przykładowo instalacja oraz późniejsze serwisowanie danych urządzeń odbywać się będzie na rynku lokalnym, a urządzenia wymagające biopaliwa będą stymulowały jego lokalny rynek dostaw. Bilans handlowy staje się w ten sposób jeszcze bardziej korzystny, ponieważ nasza gotówka nie będzie przeznaczana na zakup paliw z importu, tylko zostanie w rynku lokalnym.