Bezproblemowe wykrywanie wewnętrznych i powierzchniowych wad w materiale? Na szczęście można to zrobić nieinwazyjną, bezpieczną metodą, która przynosi świetne efekty. Z badaniami ultradźwiękowymi UT dokładnie przeprowadzimy inspekcje materiału i szybko będziemy mogli liczyć na informację zwrotną.
Na czym polegają badania ultradźwiękowe UT?
Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego typu działań wykorzystuje się ultradźwięki. Z pomocą specjalnej aparatury eksperci są w stanie wykryć, czy w danym materiale występują wady. Co ważne, metodę tego typu określa się jako badanie objętościowe lub badanie nieniszczące. Wszystko dlatego, że bez ingerencji w materiał można zweryfikować jego budowę w całej objętości.
Podczas badań ultradźwiękowych UT głowica emituje ultradźwięki, a następnie następuje analiza zarejestrowanych impulsów. Dojść może m.in. do:
- odbicia impulsów od nieciągłości materiału;
- odbicia impulsów od dna elementu;
- zmiany czasu przejścia fali przez materiał;
- zmiany kierunku i natężenia rozchodzenia się fali.
W zależności od potrzeby badanie można przeprowadzić różnorodnymi metodami. Mowa m.in. o metodach echa, cienia i rezonansu. Przykładowo w pierwszym przypadku do czynienia mamy z wcześniej wspomnianym odbiciem fali od nieciągłości. Z kolei metody cienia polegają na przenikaniu materiału. W metodzie rezonansu z kolei dochodzi do nakładania się na siebie fal odbitych i padających.
Badania ultradźwiękowe UT – jakie są ich największe zalety?
Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na rzetelność tego typu badań. Działania przeprowadzone z pomocą metod ultradźwiękowych UT pozytywnie wpływają więc na integralność inspekcji. W dodatku podczas realizowanych kontroli w sposób automatyczny zostaje stworzony zapis procesu. Wspomnieć trzeba też o prostocie, bo obecnie do badań ultradźwiękowych UT wykorzystuje się zautomatyzowany, przyjazny w obsłudze sprzęt.
Kiedy badania ultradźwiękowe okazują się przydatne?
Metoda okaże się pomocna, gdy chcemy wykryć nieciągłości i inne wady w takich materiałach jak materiały kompozytowe, stopy miedzi, ołów, aluminium, niklu i jego stopów. Badania przeprowadza się także wtedy, gdy mamy do czynienia z obiektami wykonanymi ze stali austenitycznych i ferrytycznych. We wszystkich tych przypadkach możemy wykryć zarówno poważniejsze nieciągłości, jak i niewielkie wady powierzchniowe i podpowierzchniowe.
Możliwości badań ultradźwiękami UT doceniło wiele branż. Korzysta się z nich w lotnictwie, branżach morskich, w produkcji i rafinacji ropy naftowej i gazu, przetwórstwie spożywczym czy w produkcji energii. Wszystkie te podmioty poszukują sprawdzonych specjalistów, przeprowadzających badania zgodnie z określonymi normami. Ich realizacją zająć się może jedynie wykwalifikowana kadra techniczna przy użyciu certyfikowanego sprzętu oraz w oparciu o określone procedury jakościowe.